Jak zacząć przygodę z boksem?

2019-09-10
Jak zacząć przygodę z boksem?

Jak zacząć przygodę z boksem? 

Koniec wakacji i początek roku szkolnego bardzo często motywuje nas do zakończenia szaleństw i wakacyjnej rozpusty. Rozglądamy się wtedy za różnego rodzaju aktywnościami fizycznymi bo w końcu trzeba zacząć robić formę przed kolejnym sezonem letnim ;) Wszystkim tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił w pięściarstwie dedykujemy ten artykuł.


U kogo trenować boks?

Niestety w ostatnich latach widzimy bardzo duży wysyp trenerów personalnych/instruktorów boksu i o ile nie chcielibyśmy nikomu odejmować wiedzy i umiejętności to z doświadczenia wiemy, że jeżeli ktoś myśli, że zna się na wszystkim to nie jest dobry w niczym. Boks tak jak każda inna dyscyplina sportowa składa się z bardzo wielu różnych elementów i dopiero znajomość ich wszystkich może sprawić, że ktoś jest dobrym trenerem. Jeżeli wychodzicie z założenia, że chcielibyście sobie jedynie „popykać” na worku lub tarczy to pamiętajcie, że nieodpowiednia technika wykonywania tych ćwiczeń bardzo szybko doprowadzi Was do kontuzji. 

Jeżeli szukacie zajęć indywidualnych postarajcie dowiedzieć się jakie doświadczenie ma Wasz przyszły trener. Dużym atutem w pracy trenerskiej jest niewątpliwie mniejsza lub większa „kariera” amatorska Waszego trenera, będziecie mieli pewność, że jest związany z tym sportem dłużej niż tylko odbycie kursu na instruktora. Kolejnym elementem, który da Wam pewność, że Wasz trener zna się na robocie są jego uprawnienia a tych szczebli w boksie trochę jest. Rodzaje uprawnień w boksie zaczynając od najniższego:

  1. Instruktor sportu
  2. Trener II klasy
  3. Trener I klasy
  4. Trener klasy mistrzowskiej

Jak już się pewnie domyślacie im wyższe kwalifikacje tym lepszy trener. Aby zdobyć najwyższe z uprawnień, trzeba naprawdę mieć dużą wiedzę i doświadczenie oraz przejść specjalistyczne szkolenia organizowane przez Ministerstwo Sportu, Instytut Sportu, Akademię Wychowania Fizycznego i zdać egzamin państwowy.  Ostatnią już chyba rzeczą, która przychodzi nam do głowy a po, której możecie „zweryfikować” umiejętności trenera jest fakt pracy z pięściarzami zawodowymi. Umiejętność kompleksowego przygotowania zawodnika do walki, zazwyczaj świadczy o bardzo dużej wiedzy trenerskiej. Oczywiście zawsze się może zdarzyć, że traficie na instruktora, który będzie na najniższym stopniu bokserskich szczebli trenerskich, który sam nie walczył i nie trenował boksu przez wiele lat i który nigdy nie pracował z żadnym pięściarzem zawodowym a jednak będzie posiadał niesamowitą i szeroką wiedzę z tego zakresu, jednak jak go znaleźć nie mamy pojęcia.


Gdzie trenować boks?

Skoro wiecie już jak szukać trenera albo jakie kryteria powinien spełniać dobry trener boksu (o tym, że powinna być „chemia” między uczniem a trenerem nie wspominamy bo to zawsze rzecz gustu :) ) to postaramy się podpowiedzieć Wam gdzie trenować i czy ma to aż tak duże znaczenie. Prawda jest taka, że znaczenie ma i nie ma jednocześnie. Z świetnym trenerem zrobicie rewelacyjny trening zarówno w wiejskiej stodole jak i na polu kapusty. Można? Można! Tylko po co? No bo nie oszukujmy się prawdziwy trening bokserski to nie tylko technika i zadawanie ciosów, które można trenować wszędzie ale również przygotowanie siłowe, szybkościowe czy umiejętność poruszania się po ringu, a tego ostatniego już na polu kapusty nie doświadczycie. Wybierając klub, w którym będziecie trenować najpierw sprawdźcie kadrę trenerską a później zaplecze treningowe. Ring bokserski, worki bokserskie, piłki lekarskie etc. ich brak nie jest czynnikiem całkowicie uniemożliwiającym naukę boksu ale z pewnością zdecydowanie utrudniającym więc dobrze gdyby klub/sala były w nie wyposażone. Jeżeli w Waszym miecie jest klub, w którym trenują pięściarze zawodowi lub amatorscy (nie mylić z rekreacyjnymi!!) to jest duże szansa na to, iż klub ten będzie miał dobrze przygotowane zaplecze bokserskie.

Jak przygotować się do pierwszych treningów bokserskich?

Wybraliście trenera, wybraliście klub więc czas się przygotować do treningu. 

  • Czy musicie posiadać jakieś specyficzne umiejętności? Nie, trener nauczy Was wszystkiego od podstaw.
  • Czy musicie na pierwszy trening mieć rękawice bokserskie i pozostałe akcesoria? Nie. Naukę boksu zaczynamy zawsze od nauki „chodzenia”, potem poprawnego zadawania ciosów ( na sucho) i dopiero wtedy zaczynacie potrzebować rękawic. ( Jeżeli traficie na inny schemat nauki boksu to mamy jedną radę UCIEKAJCIE!! ) 
  • Co powinniście zabrać na pierwszy trening? Strój sportowy i buty na zmianę.

 

 

Podsumowując, aby rozpocząć przygodę z boksem najważniejsze jest Twoje dobre nastawienie, trener, który nie tylko nauczy ale też nie doprowadzi Cię do kontuzji oraz zaplecze w postaci klubu/sali, w którym będziesz się czuł komfortowo. Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic i szukasz trenera do zajęć indywidualnych lub grupowych to zapraszamy do kontaktu. Łukasz Malinowski, który jest właścicielem i pomysłodawcą tego sklepu a jednocześnie (mówimy to głośno i z dumą) jednym z najlepszych trenerów w kraju chętnie weźmie Cię pod swoje skrzydła i odkryje przed Tobą tajniki pięściarstwa. 

 

Zespół FitFight.pl

pixel